Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman: Burayı Şaheser Bir Yapıya Kavuşturacağız

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “İpek Yolu üstündeki en önemli çarşılardan birisi Antakya uzun çarşıdır ve biz burayı şaheser bir yapıya kavuşturacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, ” İpek Yolu üstündeki en önemli çarşılardan birisi Antakya uzun çarşıdır ve biz burayı şaheser bir yapıya kavuşturacağız” dedi.

Yayman 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Hatay’da gazetecilerle bir araya geldi.

Hatay’daki projelere değinen Yayman, Antakya ile ilgili bir hayali olduğunu söyledi.

Kentin önemli dört kapısından biri olan “Halep Kapısı” olarak bilinen yerden başlayarak, o vadinin içinde Türkiye’nin en büyük arkeoparklardan birisini Antakya’ya kazandırmak istediklerini anlatan Yayman, bunun için çalışma yapacaklarını aktardı.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile beraber yürüttükleri uzun çarşının restorasyon projesine de değinen Yayman, “İpek Yolu üstündeki en önemli çarşılardan bir tanesi Antakya uzun çarşıdır ve biz burayı şaheser bir yapıya kavuşturacağız. Esnafımız, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız ve en önemlisi Hatay Valiliği ve Antakya Belediyemizle uzun çarşıya Allah nasip ederse en kısa zamanda başlıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de, İstanbul’dan sonra marka değeri en yüksek şehirlerden bir tanesinin Antakya olduğunu dile getiren Yayman, bu değerin daha fazla tanınması için el birliği ile çalışılması gerektiğini belirtti.

 

Yayman, Hatay müzesinin dünyanın en büyük mozaik müzesi olacağını, bunun için 10 milyon lira ödenek ayrıldığını kaydetti.

Bakanlar Kurulundan çıkan kararla artık Hatay’ın bir korumu kurulu müdürlüğü olduğunu ifade eden Yayman, daha önce bunun için insanların Adana’ya kadar gittiği bu karardan sonra artık buna gerek kalmadığını söyledi.

Yorum yapın