1200 Tonluk Zeynel Bey Türbesi’nin Taşıma Testi Başarıyla Gerçekleştirildi

BATMAN (AA) – Ilısu Barajı’nın tamamlanması durumunda su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması için güzergah yolunun asfaltlama çalışmaları sona erdi.

Hasankeyf Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Zeynel Bey Türbesi taşınma işi ihalesinin DSİ Barajlar ve HES Dairesince gerçekleştirildiği,  ihale komisyon kararı ile taşıma işini ER-BU İNŞAAT TİC. A.Ş   yer teslimi yapılarak işe başlanıldığı bildirildi.

Firma tarafından yapılan çalışmaların bitme aşamasına geldiği kaydedilen açıklamada, bu amaçla Zeynel Bey Türbesi’nin taşınacağı güzergah yolunun asfaltlama çalışmalarının yetkili firma tarafından tamamlandığı belirtildi.

Türbeyi taşıyan büyük araçların üzerine 750 ton ağırlığında beton bariyerler konularak güzergah yolunun 27 Nisan’da test çalışmalarına başlandığı aktarılan açıklamada, “Testler sonucunda bir aksilik yaşanmaz ise muhtemelen mayıs ayı içerisinde türbenin taşınma işlemi gerçekleştirilecektir.” bilgisine yer verildi.

 

Bu maksatla, Zeynel Bey Türbesinin taşınacağı güzergah yolunun asfaltlama çalışmaları yetkili firma olan ER-BU İNŞAAT TİC A.Ş tarafından tamamlanmış,  türbeyi taşıyan büyük araçların üzerine 750 ton ağırlığında beton bariyerler konularak güzergah yolu 27.04.2017 günü saat 15.30 da test çalışmalarına başlandı ve yaklaşık 2 gün boyunca test çalışması devam edecektir. İlk günkü güzergah yolu test çalışmasına Kaymakamımız Sayın Faruk Bülent BAYGÜVEN, DSİ 16.Bölge Müdürü Ali Fuat EKER, DSİ yetkilileri ve firma yetkilileri katıldı. Yapılan testler sonucunda bir aksilik yaşanmaz ise muhtemelen Mayıs ayı içerisinde türbenin taşınma işlemi gerçekleştirilecektir.

Yorum yapın